Astronomia balkonowa

W ostatni piątek wakacji, 27 sierpnia zapraszamy Państwa szczególnie do odwiedzenia Parku Astronomicznego!
O godz. 19.30 odbędzie się spotkanie wokół astronomii balkonowej.
droga mleczna

Sierpniowe niebo (droga mleczna), widok z Góry Żurawiej, fot. pw

Odwiedzi nas pan Maciej Grzemski, który opowie o podstawach obserwacji nieba w warunkach domowych, gdy obserwujemy gołym okiem, bądź przy użyciu lornetki lub niewielkiego teleskopu. Dowiemy się jak zorientować się w kierunkach stron świata patrząc na niebo, jak rozpoznać podstawowe gwiazdozbiory, poznamy ciekawe obiekty na niebie, a także zjawiska astronomiczne, które można obserwować bez jakichkolwiek instrumentów oraz ciekawostki astronautyczne, dostrzegane naszymi oczyma.
Maciej Grzemski
Od 1987 pracownik Działu Astronomicznego Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, prowadzi seanse w mobilnym planetarium, jest koordynatorem wojewódzkim Ogólnopolskiego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego oraz jurorem turniejów fizycznych i astronomicznych na szczeblu wojewódzkim. Od 2018 kieruje pracą Obserwatorium Astronomicznego w Dywitach.
Teleskop szkolny firmy Zeiss - Telementor

Teleskop szkolny firmy Zeiss – Telementor

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.
A po wykładzie, jak co weekend, przy dobrej pogodzie – nocny pokaz nieba o godz. 22.00 (bilety na pokaz: 16 zł normalny, 10 zł ulgowy).