Malarstwo prof. Stanisława Baja

Malarstwo rodzajowe i pejzaże Stanisława Baja

Wystawa w dawnej dzwonnicy na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku

26 maj – 31 październik 2006


Zakole rzeki Bug, 2005 r.

Zakole rzeki Bug, 2005 r.

Profesor Stanisław Baj
Prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Dyplom uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga w 1978 r. Jest profesorem macierzystej uczelni na wydziale malarstwa. Autor kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę.

Forma i technika malarstwa nawiązują do sztuki przełomu XIX/XX wieku, nadając jego obrazom cechy szlachetnej powagi i ponadczasowości. Pozostaje bezkompromisowo wierny realistycznej konwencji obrazowania, czasami przerysowanej. Równocześnie malowane przez niego postacie, nawet jeżeli są to ludzie wiejscy ukazani w czasie ich zwyczajowych prac, noszą bardzo osobisty rys nowoczesności, wywodzący się być może z kierunku zwanego nową figuracją.

Odniósł znaczące osiągnięcia malując portrety wiejskich ludzi w ich naturalnym otoczeniu, bardzo odróżniające się od zwyczajowo rozumianego portretu poprzez sposób kadrowania i traktowania naturalnego oświetlenia (światło sączące się przez liście, szpary między deskami budowli, porę roku).

Na uwagę zasługują również piękne polskie pejzaże.

Ujmując rzecz w skrócie można powiedzieć, że Stanisław Baj jest polskim malarzem, który ukazuje w swoich obrazach piękno naszego krajobrazu i szczerą prostotę jego mieszkańców.

Postać – Staszek, 2002 r.
Adam, 2000 r.
Matka, 1994 r.
Matka „Modlitwa”, 1995 r.
Na progu, 1995 r.