Park Astronomiczny

Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

W okresie od 01. sierpnia 2017 do 11.  sierpnia  2017 r.  Park Astronomiczny otwarty dla zwiedzających :
wtorek, środa, czwartek w godzinach 11.00 – 18.00,
piątek, sobota, niedziela w godzinach 16.30 – 23.30.

Ceny biletów normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł.

Na nocne pokazy nieba zapraszamy przy dobrej pogodzie  w piątki, soboty i niedziele od godz. 21.30 – 23.30.

Opłata za pokazy nieba: normalna 15 zł, ulgowa 10 zł od osoby.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację pokazu. Istnieje możliwość organizacji pokazu w inny dzień tygodnia.

Rezerwacji prosimy dokonywać telefonicznie lub pocztą elektroniczną
tel. 55 243 80 88 e-mail: park@frombork.art.pl.

Niebo letnie 2017 r.

Wieczory Astronomiczne

Zapraszamy od 12 do 27  sierpnia 2017 r.
do Planetarium i Parku Astronomicznego na  Wieczory Astronomiczne.

W programie każdego wieczoru:

19.00 – 19.30 – seans w Planetarium pt. Niebo nad Fromborkiem (prowadzony na żywo przez astronoma) – Wzgórze Katedralne,
20.00 – 21.00 – zwiedzanie Parku Astronomicznego – Ronin 25
21.00 – 23.00 – nocny pokaz nieba

W przypadku zachmurzonego nieba  w miejsce nocnego pokazu nieba od 21.00 do 23.00 zapraszamy do Parku Astronomicznego na Opowieści astronomiczne – prelekcje, pogadanki, wykłady, rozmowy z  astronomami o najciekawszych zjawiskach i odkryciach astronomicznych.

Bilet wstępu – 10 zł

Bilety wstępu na „Wieczór Astronomiczny” do zakupienia każdego dnia w kasie muzeum (Wzgórze Katedralne) od 9.30 do 16.30), w kasie Parku Astronomicznego (Ronin 25) od 16.30 do 19.45.

Dojazd do Parku Astronomicznego – Ronin 25 – 1,5 km na południe od Wzgórza Katedralnego, szlakiem rowerowym Green Velo.

 

Park Astronomiczny

Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika znajduje się niespełna 2 km na południe od Wzgórza Katedralnego we Fromborku, w miejscowości Ronin, na najwyższym wzniesieniu w okolicy zwanym Górą Żurawią, na brzegu domniemanego krateru meteorytowego. Dysponuje pięcioma pawilonami z instrumentami do obserwacji nieba – teleskopy, lunety: trzema tarasami obserwacyjnymi oraz dwoma budynkami mieszczącymi salę recepcyjną, pracownie i podręczną bibliotekę. Służy głównie celom dydaktycznym.  W Parku można obejrzeć teleskopy oraz  popatrzeć przez lunety na plamy słoneczne a czasem na Księżyc.  Znajdują się tam także zrekonstruowane instrumenty astronomiczne, używane przez Mikołaja Kopernika oraz kopie XVII wiecznych lunet kaliskich do obserwacji plam słonecznych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wieża obserwacyjna z obrotowa kopułą, pod która mieści się teleskop

Największy teleskop obserwatorium.

Największy teleskop obserwatorium.

W wieży obserwacyjnej w Parku Astronomicznym znajduje się teleskop zwierciadlany typu Cassegrain firmy Uniwersał. Średnica zwierciadła 650 mm. Ogniskowa 6880 mm. Służy do obserwacji słabych obiektów jak gromady gwiazd, mgławice czy galaktyki. Obiektywem jest zwierciadło wklęsłe o średnicy 65 cm. Zebrane przezeń światło odbija się następnie od małego zwierciadła wypukłego i przez otwór w środku głównego zwierciadła trafia do okularu. Optymalne powiększenie tego teleskopu to 650 razy. Teleskop mieści się w wieży z obrotową kopułą, w której na czas obserwacji otwiera się szczelina.

Pawilon obserwacyjny z teleskopami zwierciadlanymi.

Pawilon obserwacyjny z teleskopami zwierciadlanymi.

Pawilon biały z rozsuwanym dachem mieści dwa małe teleskopy zwierciadlane o średnicy obiektywu 15 cm i 20 cm. Nad krawędzią ściany widać fragment teleskopu 15 cm z założonym filtrem do obserwacji Słońca.

Park Astronomiczny powstał dzięki rozbudowie  Obserwatorium Astronomicznego wg projektu wieloletniego w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013.

Do końca września 2014 r.  wybudowano: budynek recepcji, wieżę obserwacyjną dla teleskopu firmy Sendtner, wieżę obserwacyjną dla teleskopu firmy Repsold, pawilon obserwacyjny dla instrumentu przejściowego firmy Bamberg, pawilon obserwacyjny dla kamery fotograficznej. Między nowo powstałymi  i istniejącymi obiektami Parku została rozprowadzona instalacja elektryczna oraz sieć niskoprądowa. Została wykonana nowa instalacja zasilająca obiekty w energię elektryczną i przyłączona do sieci elektroenergetycznej.

park_1

Nowy budynek recepcyjny z salą dydaktyczną

park_2

park_3

Pawilony obserwacyjne w Parku Astronomicznym

W ramach drugiego etapu budowy Parku Astronomicznego do końca listopada 2014 r. wykonano następujące prace: budowa zbiornika ppoż., przyłącza do zbiornika wody ppoż., oświetlenie drogi dojazdowej, ogrodzenie terenu, ścieżki gruntowe – mała architektura.

W lutym 2015 r. zakończono wszystkie wymagane  odbiory  prac.  Park Astronomiczny uzyskał pozwolenie na użytkowanie.

Kopie lunet kaliskich z początku XVII w.

park_in0 park_in01

Luneta firmy Sendtner, początek XX w., w pawilonie muzealnego Parku Astronomicznego

W ramach dalszej rozbudowy Parku do końca września 2015 r. wykonywano następujące prace:
-  budowa parkingu oraz drogi dojazdowej
-  wykonanie kanalizacji deszczowej w drodze
-  wykonanie oświetlenia zewnętrznego.

Park Astronomiczny powstał z Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013 i  z funduszy samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.