Machina Mundi

logo_muzeum1


Machina Mundi.

Obrazy i pomiary kosmosu od Kopernika do Newtona.

Wystawa objazdowa przygotowana w ramach projektu World View Network
w ramach programu KULTURA 2000 Unii Europejskiej.

Udostępniana od 15 czerwca do 18 września 2005 r.

Eksponaty ze zbiorów
Muzeum Historii Nauki im. Leonarda da Vinci we Florencji
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Biblioteki Gdańskiej PAN w Gdańsku
Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

mundiKatalog podróżujących eksponatów

OLYMPUS DIGITAL CAMERA machina07
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jednym z najbardziej znanych cytatów z historii nauki są skromne słowa wypowiedziane przez sir Izaaka Newtona: „Gdybym miał widzieć dalej, to tylko stojąc na ramionach olbrzymów”.

Odkrycia naukowe, bez względu na swą rewolucyjność i wspaniałość, nie są dokonywane tak po prostu. Postęp naukowy jest wypadkową wiedzy i osobistych poglądów badacza. Tego właśnie dokonali astronomowie renesansu, torując drogę rewolucji naukowej. Poddającw wątpliwość istniejące systemy i dogmaty stworzyli z czasem podstawy współczesnej wiedzy na temat Kosmosu. Zdecydowaliśmy więc oprzeć projekt World View Network ( Kształtowanie Współczesnych Poglądów na Budowę Świata) na naukowych olbrzymach: Mikołaju Koperniku, Tycho Brahe, Janie Keplerze, Galileuszu i Izaaku Newtonie. Podobnych postaci było rzecz jasna więcej jednak piątka ta dokonała największego postępu.

Historia współczesnej teorii budowy Wszechświata została pomyślana jako podróż przez stulecia od Fromborka w północnej Polsce, przez wyspę Hven leżącą w przesmyku pomiędzy Danią i Szwecją, Pragę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, centrum naukowe we Florencji do Cambridge i Woolsthrope. Znalezienie przez Newtona ostatniej części układanki – prawa powszechnej grawitacji było potwierdzeniem heliocentrycznej hipotezy Kopernika.

Dzisiaj w dobie integracji europejskiej współpraca naukowa między ośrodkami naukowo-badawczymi ma bardzo duże znaczenie. Historia tego, jak astronomowie renesansowi przekształcili astronomię z filozofii w naukę, jest żywym świadectwem znaczenia współpracy międzynarodowej, dając współcześnie żyjącym szansę przekonania się, że podstawowe zagadnienia i ogromna siła motywująca astronomii nie zmieniły się od wieków oraz, że podstawy budowy Wszechświata nadal są fascynujące. Współcześni badacze siedzący przed ekranami swoich komputerów są tak samo zafascynowani Wszechświatem jak Tycho i Galileusz, pracujący z kwadrantem i teleskopem.

Wystawa Machina Mundi powstała w wyniku współpracy muzeów, poświęconych historii astronomów Renesansu, i jest częściowo finansowana z funduszu Kultura 2000 UE. Dalsze informacje na temat projektu Machina Mundi można uzyskać na stronie internetowej projektu: http://www.worldviewnetwork.org.

Landskrona, 10 maja 2004

Göran Nyström
Project Manager World View Network