Półki na życie Williama Warena

William Warren – angielski wytwórca mebli i designer współpracujący z zakładami przemysłowymi, fabrykami i placówkami naukowymi. Autor nowoczesnych projektów dla dziecięcych placów zabaw, wnętrz dla szkół wyższych, mebli szkolnych i wypoczynkowych. Jego prace nie są jedynie nowatorskimi propozycjami nowych form i wizji artystycznych, ale są podszyte zawsze głębszą refleksją nad kondycją ludzkiego życia bądź zawierają elementy humorystyczne (podwójna ramka na zdjęcie kogoś bliskiego którą można odwrócić zakrywając tym samym fotografię osoby „już nie kochanej”; humorystyczne talerze z serii „Chinese Whispers”, seria nadkruszonej ceramiki „Indent Crockery”, seria poplamionych luster „Wipe Mirror”, młotek zakończony wyobrażeniem w formie zaciśniętych pięści „William`s Special Hammer”, itp.).
William Warren wykłada w Kingston University, Goldsmiths College of Art and Central Saint Martins.

Projekt „Półki dla życia” (Shelves for Live) został zaprezentowany po raz pierwszy w 2005 roku na London Design Festival. „Półki dla życia” stanowią nową koncepcję wykorzystania trumny, która najpierw staje się designerskim regałem na książki czy inne artefakty, zaś po śmierci właściciela przeobraża się w trumnę. Tym samym mebel niemalże intymnie towarzyszy człowiekowi przez całe życie, a nawet po jego śmierci…

Mebel  na wystawie powstał na podstawie  projektu dostępnego na stronie internetowej:http://www.williamwarren.co.uk/2009/10/shelves-for-life/
Wykonanie- Zakład Stolarski – Stanisław Mudryk, Frombork.

Instrukcja montażu półek

Nie kleić!

1.

Krok pierwszy. Wyciąć dokładnie kształty i wywiercić wszystkie otwory na śruby (5mm lub 3/16” wiertło) ze sklejki 18 mm (3/4”) na podstawie dołączonej listy. Podpisać każdy element.

Krok drugi. Połączyć ze sobą słupki śrubami przez panel A do krawędzi panelu C ( i B do D). To są połączone połowa wieka trumny z połową dna. Upewnić się, że nóżki półek są równe aby uniknąć późniejszego chwiania się.

Krok trzeci. Połączyć półki skręcając ze sobą najpierw elementy pudełka śrubami przez L + M do krawędzi J, przed przykręceniem do nich dwóch węższych listew H+G śrubami do L+M+J. Powtórzyć to samo z elementami drugiego zestawu (E, F, N, O + K). Upewnić się że każda sekcja jest umieszczona po środku i końce półek są równo położone względem siebie.

Krok czwarty. Przykręcić oba słupki do półek przez panele A i B do większej półki E na dole i najwęższej H na górze. Następnie przykręcić C+ D do półek dla większej stabilności.

 

 

2.

Krok pierwszy. Rozmontować półki na części i podpisać każdą część.

Krok drugi. Połączyć razem wieko (A+B) i podstawę  (C + D) zaciskami i klejem PVA wzdłuż krawędzi. Może być potrzeba użycia klinów, żeby ułatwić dociśnięcie stron, które są pod kątem.
Krok trzeci. Połączyć klejem wzdłuż krawędzi długie panele boczne trumny utworzone z czterech półek. Należy pamiętać, że najszersza deska pasuje do najwęższej, a dwie pośredniego rozmiaru pasują do siebie. Otwory mają być przy krawędzi zewnętrznej z dala od miejsca łączenia.

Krok czwarty. Skleić razem panele podnóża. ( L + M)

Krok piąty. Wyciąć kąty na końcach długich boków oraz panelu szczytowego i  pobocznych. Kąty są 85° w (1), 57,5° w (2) i 77,5° w (3).
Krok szósty. Skleić i skręcić śrubami wszystkie boczne panele ze sobą i z dnem.
Krok siódmy. Wypełnić wszystkie nie wykorzystane otwory i wzmocnić konstrukcję jeśli potrzeba wzdłuż połączeń.

Krok ósmy. Skręcić i wypełnić pokrywę.