Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika znajduje się niespełna 2 km na południe od Wzgórza Katedralnego we Fromborku, w miejscowości Ronin, na najwyższym wzniesieniu w okolicy zwanym Górą Żurawią, na brzegu domniemanego krateru meteorytowego. Dysponuje siedmioma pawilonami z instrumentami do obserwacji nieba (teleskopy, lunety), trzema tarasami obserwacyjnymi oraz dwoma budynkami mieszczącymi salę recepcyjną, pracownie i podręczną bibliotekę. Służy głównie celom dydaktycznym. W Parku można obejrzeć teleskopy, popatrzeć przez lunety na plamy słoneczne oraz na Księżyc. Znajdują się tutaj także zrekonstruowane instrumenty astronomiczne używane przez Mikołaja Kopernika oraz kopie XVII-wiecznych lunet kaliskich do obserwacji plam słonecznych. Latem gości miłośników astronomii zgrupowanych w ramach akcji oświatowej pt. Wakacje w Planetarium i Obserwatorium.
W wieży obserwacyjnej w Parku Astronomicznym znajduje się teleskop zwierciadlany typu Cassegrain firmy Uniwersał. Średnica zwierciadła 650 mm, ogniskowa 6880 mm. Służy do obserwacji słabych obiektów jak gromady gwiazd, mgławice czy galaktyki. Obiektywem jest zwierciadło wklęsłe o średnicy 65 cm. Zebrane przezeń światło odbija się następnie od małego zwierciadła wypukłego i przez otwór w środku głównego zwierciadła trafia do okularu. Optymalne powiększenie tego teleskopu to 650 razy. Teleskop mieści się w wieży z obrotową kopułą, w której na czas obserwacji otwiera się szczelina.
Pawilon biały z rozsuwanym dachem mieści dwa małe teleskopy zwierciadlane o średnicy obiektywu 15 cm i 20 cm. Nad krawędzią ściany widać fragment teleskopu 15 cm z założonym filtrem do obserwacji Słońca.
Park Astronomiczny powstał dzięki rozbudowie Obserwatorium Astronomicznego wg projektu wieloletniego w ramach Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013.
Do końca września 2014 r. wybudowano budynek recepcji, wieżę obserwacyjną dla teleskopu firmy Sendtner, wieżę obserwacyjną dla teleskopu firmy Repsold, pawilon obserwacyjny dla instrumentu przejściowego firmy Bamberg oraz pawilon obserwacyjny dla kamery fotograficznej. Między nowo powstałymi i istniejącymi wcześniej obiektami Parku została rozprowadzona instalacja elektryczna oraz sieć niskoprądowa. Została wykonana nowa instalacja zasilająca obiekty w energię elektryczną i przyłączona do sieci elektroenergetycznej.
W ramach drugiego etapu budowy Parku Astronomicznego do końca listopada 2014 r. wykonano kolejne prace: budowa zbiornika ppoż., przyłącza do zbiornika wody ppoż., oświetlenie drogi dojazdowej, ogrodzenie terenu, ścieżki gruntowe – mała architektura.
W lutym 2015 r. zakończono wszystkie wymagane odbiory prac. Park Astronomiczny uzyskał pozwolenie na użytkowanie.
Luneta firmy Sendtner, początek XX w., w pawilonie muzealnego Parku Astronomicznego
W ramach dalszej rozbudowy Parku do końca września 2015 r. wykonywano prace obejmujące:
- budowę parkingu oraz drogi dojazdowej,
- wykonanie kanalizacji deszczowej w drodze,
- wykonanie oświetlenia zewnętrznego.
Park Astronomiczny powstał z Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013 i z funduszy samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.