Kadyny wioska sztuki

Wystawa przygotowana przez
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Elblągu,
Towarzystwo Kulturalne Viva Art,
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
w piwnicach zespołu poszpitalnego św. Ducha przy ul. Starej we Fromborku.
wioska


Ceramika zgromadzona na tej wystawie była wynikiem pracy uczestników międzynarodowych warsztatów ceramicznych Kadyny wioska sztuki.

Wracając do tradycji odbywających się tu kiedyś spotkań artystów profesjonalnych, organizatorzy chcieli sztuką ceramiki zainteresować osoby, które na codzień zajmują się czymś innym. Wystawa jest plonem drugiego spotkania. W pierwszym uczestniczyły zarówo dzieci, młodzież, jak i nauczyciele plastyki, oraz osoby niepełnosprawne.
W wystawie prezentującej prace drugiego spotkania udział wzięli głównie dorośli, w tym 10 osobowa grupa ze Szwecji.

Na uwagę zasługuje grupa prac szkliwionych starą japońską metodą RAKU. Powstała ona prawie 500 lat temu w Kioto, a wymyślona została przez Koreańczyka Choiro. Polega ona na tym,że poszkliwioną ceramikę wkłada się do bardzo rozgrzanego pieca i wyjmuje po około 5 minutach metalowymi szczypcami. Takie rozżarzone czerepy umieszcza się wświeżo skoszonej trawie lub w mokrych trocinach. Duże znaczenie ma też odpowiednio skomponowane szkliwo-polewa. Powstają wtedy bardzo ciekawe efekty co można było sprawdzić na wystawie.

Inną ciekawą metodą jest wypalanie w atmosferze redukcyjnej, czyli bez dostępu tlenu. Szkliwa w swoim składzie zawierają metale, które odpowiadają za określony kolor, na przykład miedź z tlenem wypala się na zielono, natomiast w atmosferze redukcyjej (bez dostępu tlenu) przyjmuje kolor miedziany.

Na wystawie zobaczyć można było także prace rzeźbiarskie, drobne figurki oraz studia portretowe przedstawiające uczestników warsztatów. Przy okazji wystawy powarsztatowej prezentuje się także sekcja ceramiki działająca przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Elblągu. Możemy też zobaczyć wyróżnione i nagrodzone prace Ogólopolskiego Konkursu Ceramicznego CERAMIONY 99, którego organizatorami są: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne Viva art.