Europejska Noc Muzeów 2013

Logo_MAW


logo_2013SPRAWOZDANIE Z EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW 2013 W MUZEUM MIKOŁAJA KOPERNIKA WE FROMBORKU ORAZ MUZEUM ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ W OLSZTYNIE

(sobota, 18 maja, godz. 18.30-24.00)

18 maja o godz. 18.30, w piękny, niemal upalny wieczór, w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oraz Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie zainaugurowano Europejską Noc Muzeów 2013. Muzeum fromborskie już po raz drugi wzięło udział w tej cyklicznej, dorocznej akcji. Współorganizatorem Nocy była Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur.

noc2013_7

W tym roku Noc Muzeów stała się elementem uroczystych obchodów Roku Mikołaja Kopernika 2013.

Do północy obiekty otwarte dla gości na Wzgórzu Katedralnym, czyli Stary Pałac Biskupi, Dzwonnicę i Planetarium oraz Szpital św. Ducha przy ul. Starej odwiedziło łącznie przynajmniej 1200 osób, to ponad dwukrotnie więcej, niż w roku ubiegłym. Ekspozycje w Pałacu zechciało obejrzeć około 700 odwiedzających, na Dzwonnicę wspięło się nawet 1100 osób, w Planetarium na osiem seansów, siedem odbyło się przy komplecie widzów – w sumie na prezentacje przyszło niemal 400 gości. W Szpitalu św. Ducha natomiast zanotowano 130 widzów na projekcji filmu Tajemnice grobu Kopernika oraz w przybliżeniu 100 gości w obiekcie i przyległym herbarium.

Podobnie jak w roku ubiegłym gros odwiedzających to mieszkańcy Fromborka, a wśród nich wielu takich, którzy nigdy wcześniej Muzeum nie odwiedzili i była to ich pierwsza wizyta. Goście przybyli także z pobliskich miast: Braniewa, Pieniężna, Młynar, czy Ornety oraz mniejszych okolicznych miejscowości. Były również grupy z Lidzbarka Warmińskiego, Bartoszyc, Elbląga, Gdańska, Olsztyna i z wielu innych miejsc.

Noc uświetnili swoją obecnością dostojni goście. Na pierwszym miejscu należy tu wymienić Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Jacka Jezierskiego, Wikariusza Generalnego Archidiecezji Warmińskiej. Ksiądz Biskup specjalnie na tę okazję zechciał przybyć ze swojej siedziby w Olsztynie, nie bacząc na trud poświęcił kilka godzin swego cennego czasu, a także uwagi temu wydarzeniu. Zaszczycili wieczór także: ks. Hubert Chodyna – proboszcz Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Błudowie, ks. kan. Radosław Gołębiewski – proboszcz Parafii Przenajświętszej Trójcy w Chruścielu, ks. kan. Henryk Kamiński – proboszcz Parafii Świętej Katarzyny w Płoskini oraz ks. Jan Sztygiel, kierujący Archidiecezjalnym Ośrodkiem Młodzieżowym Caritas Archidiecezji Warmińskiej we Fromborku. Jako współgospodarze obecni byli: ks. prał. dr Jacek Wojtkowski – proboszcz Parafii Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku i jednocześnie dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie oraz wikariusz tejże parafii – ks. Piotr Brygoła.

Ksiądz Biskup Jacek Jezierski i ksiądz dr Jacek Wojtkowski - dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej

Ksiądz Biskup Jacek Jezierski i ksiądz dr Jacek Wojtkowski – dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej

Z wybiciem 18.30 Muzeum otworzyło swoje podwoje dla wieczornych i nocnych gości. Duże zainteresowanie odwiedzających wzbudził gabinet renesansowego uczonego, zaaranżowany specjalnie na Noc Muzeów w tzw. małej sali na parterze Starego Pałacu Biskupiego. Tym bardziej, że ożywiał go ucharakteryzowany na postać Kopernika jeden z pracowników Muzeum. Dodatkową atrakcją przy zwiedzaniu ekspozycji była możliwość skorzystania z fachowej pomocy kustoszy, występujących w roli przewodników. Wyjątkowe emocje wśród zwiedzających wzbudzała wystawa zatytułowana Mors Ianua Vitae ( Śmierć bramą życia). Chrześcijańskie obyczaje pogrzebowe, przygotowana wspólnie z Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie, najpewniej przez obecność na niej śmiertelnych rekwizytów, w postaci między innymi autentycznych, zabytkowych trumien.

Gabinet renesansowego uczonego

Gabinet renesansowego uczonego

Nie od rzeczy będzie tu może wspomnieć o ciekawej anegdocie, opowiedzianej kustoszowi przez jednego z gości. Otóż bardzo leciwy już pan (mieszkaniec Fromborka) zwierzył się, że odwiedza Muzeum po raz pierwszy od czasu, gdy jeszcze w latach czterdziestych XX wieku, jako młody człowiek, brał udział w odgruzowywaniu oraz porządkowaniu terenu Wzgórza Katedralnego i Katedry. Pierwsza wizyta po z górą sześćdziesięciu latach.

O godzinie 18.40 miała miejsce w Planetarium pierwsza, z ośmiu, projekcja seansu, przygotowanego specjalnie na tę noc (godziny pozostałych projekcji: 19.20, 20.00, 20.40, 21.20, 22.00, 22.40 oraz 23.20). Seans nosił tytuł De revolutionibus, a przedstawiał obraz nieba nocą 18 maja, ilustrowany odpowiednimi, wybranymi cytatami z największego dzieła Mikołaja Kopernika – De revolutionibus właśnie. Seanse wzbudziły duże zainteresowanie wśród gości.

 

Występ kwintetu instrumentów dętych drewnianych

Występ kwintetu instrumentów dętych drewnianych

Duże grono słuchaczy (około 70 osób) zgromadził występ kwintetu instrumentów dętych drewnianych (w składzie: Adam Chracewicz – fagot, Jana Denisiuk – flet, Alicja Konachowicz – róg, Anna Koszelow – klarnet, Urszula Pietrusińska – obój) Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, który miał miejsce o godzinie 20.15 na dużej sali na parterze Starego Pałacu Biskupiego. Kwintet wykonał dwa tańce węgierskie Ferenca Farkasa, tradycyjną pieśń meksykańską La Sandunga w aranżacji P. Pożakowskiego oraz Bethenę Scotta Joplina, również w aranżacji Pożakowskiego.

Wykład ks. prof. Andrzeja Kopiczki

Wykład ks. prof. Andrzeja Kopiczki

Zaraz po nim, w tejże sali, o godzinie 20.30, swój odczyt, zatytułowany Copernicana w zbiorach Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, poświęcony kolekcji autografów fromborskiego astronoma i ich losom, wygłosił ks. prof. Andrzej Kopiczko, dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej oraz profesor historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ksiądz profesor przywiózł ze sobą pięć autografów Kopernika ze zbiorów Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, które wyeksponowano w dwóch gablotach. Była to rzadka okazja obejrzenia ich poza stałym miejscem przechowywania. Odczytowi towarzyszyła prezentacja multimedialna. Pomimo, że wykład nie należał do łatwych, został wysłuchany przez zgromadzonych ze skupieniem, uwagą i prawdziwym zainteresowaniem.

Uroczysty orszak na Wzgórzu Katedralnym wqe Fromborku

Uroczysty orszak na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku

 

Warta strażacka przy grobie Mikołaja Kopernika

Warta strażacka przy grobie Mikołaja Kopernika

Po odczycie, krótko po 21.00, uformowano na dziedzińcu orszak z pochodniami, z członkami grup odtwórców historycznych w strojach z epoki na jego czele. Orszak, prowadzony przez Księdza Biskupa Jacka Jezierskiego oraz Księdza Prałata Jacka Wojtkowskiego, uroczyście przemaszerował do grobu Mikołaja Kopernika w Katedrze, przy którym wartę honorową pełnili strażacy. Przy grobie obecni kapłani odmówili krótką modlitwę. Po niej zgromadzeni mogli wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu Arkadiusza Popławskiego.

Występ grupy NARAzie

Występ grupy NARAzie

Zmrok, który zapadł jeszcze przed uformowaniem się orszaku, był niezbędnym tłem dla kolejnego punktu programu tej nocy. Na tle południowej ściany Katedry, członkowie grupy NARAzie (pod opieką pani Edyty Kurowskiej), zaprezentowali układ choreograficzny z pochodniami pod nazwą Kopernikowskie Ognie Pamięci. Występ bardzo efektowny, wzbudził wśród gości poruszenie.

Aby wziąć udział w kolejnej przygotowanej na ten wieczór atrakcji należało udać się do obiektu Muzeum przy ulicy Starej – Szpitala św. Ducha. Tam, o 22.00, rozpoczęła się niemal godzinna projekcja filmu Tajemnica grobu Kopernika w reżyserii Michała Juszczakiewicza. Przed projekcją reżyser, który przyjechał specjalnie na tę okazję, przedstawił historię powstania filmu i okoliczności temu towarzyszące, po projekcji odpowiadał na pytania widzów. Z pytań wywiązała się interesująca rozmowa. W Szpitalu św. Ducha, podobnie jak w zeszłym roku, przygotowano małe stoisko, gdzie chętni mogli otrzymać odpisy co bardziej interesujących, czy zabawnych recept z dawnej literatury medycznej. Do dyspozycji gości był także ogród zielny, który właśnie rozpoczął swoją bujną wegetację.

Reżyser filmu odpowiada na pytania gości

Reżyser filmu odpowiada na pytania gości

Noc ubarwili swoją obecnością członkowie grup odtwórców historycznych: grupa Hrafnarnir z Gdańska, Regiment Piechoty Zaciężnej z Malborka, Bractwo Rycerzy Ziemi Elbląskiej oraz Elbląskie Forum Odtwórców Historycznych. Zaaranżowali oni za murem zachodnim Wzgórza Katedralnego tor łuczniczy. Ich obecność zawdzięczamy Fundacji na Rzecz Warmii i Mazur i panu Januszowi Brzozeckiemu. Za sprawą Fundacji Noc Muzeów fotografowali fotograficy profesjonalni i amatorzy skupieni w Elbląskich Spacerach Fotograficznych.

Opinie na temat tegorocznej Nocy Muzeów, wyrażane przez gości na gorąco, były w zdecydowanej większości bardzo pozytywne, wręcz entuzjastyczne. Powszechnie chwalono bogaty, zróżnicowany program oraz sprawną organizację.

Gospodarze i organizatorzy pragną wszystkim odwiedzającym gorąco podziękować za tak liczne przybycie i już dzisiaj zaprosić na Noc Muzeów w przyszłym roku.

noc2013_8

Afisz z programem