700 lat miasta Fromborka

nowa wystawa czasowa

w dawnym pałacu biskupim na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku,

udostępniana od 8 lipca 2010 r. do 10 sierpnia 2013 r.

Wystawę przygotował zespół pracowników Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest kustosz Jagoda Semków, autorem projektu plastycznego: Piotr Milewski, oprawa graficzna wystawy: kustosz Janusz Goliński, projekt zaproszeń na wystawę: Zbigniew Janeczek.

Otwarcie wystawy w dniu 8 lipca 2010 r.: Kurator wystawy Jagoda Semków, Burmistrz Miasta i Gminy Frombork Krystyna Lewańska, Przewodniczacy Rady Miasta i Gminy Frombork Bogdan Jussis, V-ce Przewodniczący Rady Powiatu Braniewo Zbigniew Wiernasz.


700 lat miasta Fromborka.

Wystawa czasowa przygotowywana została w związku z 700 rocznicą nadania praw miejskich Fromborkowi. Ekspozycja obejmuje kilka działów, które miały znaczenie w historii rozwoju miasta. Dotyczy to zarówno powstających tu obiektów, rozwijających się rzemiosł i życia gospodarczego, ale także kolejnych odbudów zniszczeń, powstałych na skutek wojen na przestrzeni wieków.

Ważne miejsce w 700 letniej historii miasta zajmuje do dziś istniejąca XVI-wieczna wieża wodna, która mieściła we wnętrzu urządzenia wodociągowe i zachowana część kanału Kopernika, jako przykład urządzeń hydrotechnicznych, działających w mieście aż do połowy XVIII w.

Kolejnym tematem, prezentowanym na wystawiejest kościół parafialny św. Mikołaja, jego etapy rozwoju, zniszczenia i odbudowy. Po raz pierwszy będą pokazane zdjęcia przedstawiające wyposażenia wnętrza kościoła, które zostało doszczętnie spalone w 1945 r.

Następny temat, to rozwój rybołówstwa, rzemiosł a także kolejnictwa, aptekarstwa i poczty. Eksponaty, które znalazły się na wystawie reprezentują różne dziedziny życia i powstawały przez cały okres rozwoju miasteczka. Chciano pokazać wyłącznie te zabytki, które pochodzą z Fromborka: wydobyte podczas prac archeologicznych, pozostawione w budynkach dawnych mieszkańców lub przekazywane do miejscowego muzeum.

Inną grupę zabytków stanowią dokumenty obrazujące najnowszą historię miasta, czas odbudowy po II wojnie światowej i udział harcerzy w akcji pod nazwą OPERACJA 1001 Frombork. Pokazano także dzieła sztuki (rysunki, grafikę i malarstwo) z widokami Fromborka na przestrzeni wieków.

Zostało także przygotowane KALENDARIUM, które w największym skrócie przytacza najważniejsze wydarzenia w miasteczku.

Jagoda Semków

Frombork, przed 1584 r., grafika ze zbiorów Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie

Frombork, widok z: Hartknoch Ch., Alt und Neues Preussen... Francofurtum et Lipsia, 1684 r., miedzioryt

Frombork, widok od strony wschodniej z: Quast F.,Denkmale der Baukunst im Ermeland. Berlin 1852.

Karta pocztowa z ok. 1900 r., wysłana z Braniewa 27.09.1901 r. do Rhein w Badenii-Wirtembergii - została dostarczona już następnego dnia.

Frombork, widok z rynku miasta na kościół św. Mikołaja, początek XX w.

Frombork, ulica Kopernika, początek XX w.

Centrum Fromborka uporządkowane po działaniach wojennych. Foto. Zbigniew Grabowski, 1953 r.

Widok Fromborka z lotu ptaka, Foto Wiesław Stępień, 2008 r.