Obserwatorium astronomiczne

Obserwatorium astronomiczne Muzeum Mikołąja Kopernika znajduje się niespełna 2 km na południe od Wzgórza Katedralnego we Fromborku, na najwyższym wzniesieniu w okolicy zwanym Góra Żurawią, na brzegu domniemanego krateru meteorytowego. Dysponuje trzema pawilonami z instrumentami do obserwacji nieba - teleskopy, lunety: tarasem obserwacyjnym oraz budynkiem mieszczącym pracownie i podręczną bibliotekę. Służy głównie celom dydaktycznym i obsługiwane jest przez pracowników planetarium. Zwiedzanie obserwatorium jest możliwe tylko po uprzednim zamówieniu w kasie planetarium, jeśli nie zakłóca to pracy planetarium i pozwala na to pogoda. Poza obejrzeniem teleskopów można w ciągu dnia popatrzeć przez teleskop na plamy słoneczne i czasem na Księżyc, a wieczorem obejrzeć przez teleskop Księżyc, planety i gwiazdy zależnie od ich widoczności na niebie i stanu pogody.

Wieża obserwacyjna z obrotowa kopułą, pod która mieści się teleskop

Największy teleskop obserwatorium.

Obiektywem jest zwierciadło wklęsłe o średnicy 65 cm. Zebrane przezeń światło odbija się następnie od małego zwierciadła wypukłego i przez otwór w środku głównego zwierciadła trafia do okularu. Optymalne powiększenie tego teleskopu to 650 razy. Teleskop mieści się w wieży z obrotową kopułą, w której na czas obserwacji otwiera się szczelina.

Pawilon obserwacyjny z teleskopami zwierciadlanymi.

Pawilon z rozsuwanym dachem mieszczący dwa małe teleskopy zwierciadlane o średnicy obiektywu 15 cm i 20 cm. Nad krawędzią ściany widać fragment teleskopu 15 cm z założonym filtrem do obserwacji Słońca.