Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie

X. Krzysztof Niespodziański

LAMENTASY
SACRUM-PROFANUM


Wystawa w dawnej dzwonnicy katedralnej
lipiec 2012 - maj 2013


Krzysztof Niespodziański, Zielony Anioł (fragment),z cyklu Lamentasy, technika własna, 2010 r.


Dusi Cię Aniele
terpentyny smak?
Nudzi cię Aniele
przy sztalugach straż
Szkoda cię Aniele
nie pomoże płacz
Jesteś mój Aniele ?
- do obrazu właź!

X. Krzysztof Niespodziański Dla moich przyjaciół, Turek 14 grudnia (2005)


Ks. Krzysztof Niespodziański, kapłan Archidiecezji Warmińskiej posługujący w parafii w Rychnowie, przedstawia się nam jako artysta.

Jego twórczość obejmuje szeroki zakres. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ikonopisarstwem, grafiką artystyczną i animacją klasyczną oraz poezją ( jego wiersze doczekały się kilku publikacji).

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem z grafiki artystycznej na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowni prof. Jana Bartczaka. W jego dorobku artystycznym znajdują się ilustracje do książek (głównie o charakterze poetyckim), udział w festiwalach i przeglądach filmów animowanych, spotkania autorskie oraz liczne wystawy malarstwa i grafiki.

Prezentowana we Fromborku ekspozycja obejmuje cykl grafik wykonanych w technice druku transferowego. Teksty odbite w technice druku wypukłego imitują odręczne pismo twórcy. Te cechy wyrażają osobisty charakter prezentowanych prac, a także osobiste odniesienie do tematu.

Ważnym i własnym obszarem twórczości artysty jest cykl Lamentasów. Prace powstały z wykorzystania dodatkowych płócien, kompozycje doprowadzających dzieła do form przestrzennych. Inspiracją zastosowanej techniki był przyjaciel artysty Lech Lament, poeta i artysta plastyk.

Innym rodzajem artystycznych poczynań są prace wykonane na starych przedmiotach użytkowych (drzwi, szafy, koryta, orczyk...) To spotykany rodzaj artystycznych wyrażeń. W pracach tych odbija się świat duchowy, sacrum, które obecne jest w zwykłym ludzkim życiu. Człowiek, który jest grzeszną istotą, jest również ikoną Pana Boga. Świńskie koryto, w które wpisany jest wizerunek Chrystusa, daje nam obraz człowieczej tajemnicy, gdzie przeplata się sacrum i profanum.

Kurator wystawy: ks. dr Jacek Maciej Wojtkowski - dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.